Antroji lietuvio duona - bulvės

Antroji lietuvio duona - bulvės

Lietuvoje bulvės – ne tik giminės susitikimų kaltininkės prasidedant rudeniui ar dažno studento gelbėtojos, bet ir galimybė kiekvienam pasireikšti virtuvėje. Nuo legendinių cepelinų iki būtinybės išmokti itališkai tarti „gnocchi“, nors panašu, kad patiekalas lietuviškai virtuvei visai ne svetimas.

Bulves kepame, verdame, troškiname, skrudiname... Naudojame kaip garnyrą ar pagrindą patiekalui. Bulvėms paruošti virtuvėje reikalinga visai aibė reikmenų: bulvių grūstuvė, elektrinė bulvių trintuvė.. o svarbiausia – patogus skustukas. Skubantiems, laiką taupantiems ar tiesiog patingintiems gamintojai jau paruošę ir bulvių tarkius, ir virtos, valytas bulvės su prieskoniais – galima iš karto eiti prie smagiosios dalies – gaminimo. O vasarai baigiantis vienas labiausiai džiuginančių patiekalų - šviežios bulvės. Su lupyna, sviestu, druska... prie rūkytos šoninės ar kefyro stiklinės.

Mėgstame virtų ar tarkuotų bulvių cepelinus su spirgučiais ir grietine, žemaičių blynus, plokštainį arba kugelį su mėsa, bulvinius vėdarus. Dažnai taip ir užsienio svečiams prisistatome – vaišiname lietuviškais bulviniais valgiais. Belieka tikėtis, kad šios vasaros įspūdžiai iš kelionių Lietuvoje padėjo prisiminti ir pažinti turtingą, tik dar menkai atskleistą, senąją lietuvių virtuvę.

Įdomiausia, kad bulvės lietuvių mityboje įsitvirtino tik 18-19 amžiuje, nors jau gerokai iki tol jos puikavosi didikų oranžerijose. Egzotiško augalo žiedeliais damos puošdavosi plaukus, iš čia ir posakis: „Kam tos gėlės kai bulvės žydi!“ Valstiečiai bulves vartoti pradėjo tik iš vargo. „Velnio išmislas“ pamažu išstūmė ropes bei įvairias kruopas, o dabar vadinamos antrąja duona – ko ne kasdien ant stalo vienokiu ar kitokiu pavidalu.

Nors yra visokių nuomonių apie bulvių naudą mitybai, verta prisiminti, kad jos - labai maistingos. Jose gausu vitaminų B2, B6, B9, PP, K, E, C. Yra teigiančių, kad jos daug naudingesnės nei dietologų rekomenduojami, tarkim, riešutai ar brokoliai. Su lupenomis išvirta bulvė turi net 5 kartus daugiau ląstelienos nei bananas, 3 kartus daugiau vitamino C nei avokadas ir pan. Taip pat manoma, kad būtent bulvių baltymai yra naudingiausi iš visų augalinių baltymų. Mat jie priklauso visaverčiams baltymams, kuriuose yra įvairių amino rūgščių.